ממונה בטיחות בבניה – מיהו ומה תפקידו?

שתף את הפוסט > > >

ממוני בטיחות בבניה הינם חלק אינטגרלי מצוות האתר. הם מפקחים על כל היבטי הבטיחות, ומשמשים כמומחים בנהלים ובתקנות. בפוסט זה בבלוג הבטיחות שלנו, נדון בחובותיו של ממונה בטיחות בפרויקטי בניה.

מה תפקידו של ממונה הבטיחות בבנייה? 

ממוני בטיחות בבנייה יוצרים, מיישמים ואוכפים מדיניות בטיחות המפחיתה את הסיכון לתאונות עבודה. באחריותם לקבוע מהן הפעולות הנחוצות על מנת להבטיח את בטיחותם ורווחתם של העובדים באתר הבנייה וכיצד לאכוף אותן.  ממוני בטיחות חייבים להיות בעלי ידע מעודכן בשיטות העבודה ותקנות הבטיחות. כך הם יכולים לשמור על מדיניות מעודכנת ולחדש אותם כאשר מתגלים סיכונים חדשים.

בנוסף, ממוני בטיחות מבצעים בדיקות באתר הבנייה על מנת לקבוע מהם מצבים מסוכנים, ובהמשך גם ליצור תקנות על מנת להתגבר עליהם. לדוגמה, ציוד מקולקל יוצר סכנה עבור פועלי בניין, וממוני הבטיחות הם אלה האחראים לאיתורם. הם גם מציינים מהו ציוד המגן האישי הדרוש, ומוודאים שהעובדים יודעים כיצד לעבוד עם הכלים .

חקירות תאונות עבודה ודיווחן לגורמים המוסמכים 

 

חקירת תאונות עבודה היא גם בין המשימות של ממונה בטיחות בבניה. המטרה העיקרית של ממונה הבטיחות בבנייה היא מניעת תאונות עבודה, אך אם מתרחשת אחת, עליהם לחקור ולאסוף ראיות כדי לקבוע את הסיבות לה. לאחר שתתקיים חקירה, הם יתעדו את הממצאים ווימליצו איך למנוע תאונות דומות להתרחש שוב בעתיד.

ממונה הבטיחות בעבודה חייבים לעמוד בכל הדרישות המדינה לשמירת תיעוד המקרה. קציני בטיחות חייבים למלא את טופס דיווח על תאונות עבודה של הביטוח הלאומי , המהווה סיכום של כל הפציעות שגרמו לאובדן זמן עבודה ובעיות אחרות. הם גם מוודאים שתקנות מסוימות מטופלות, כגון הצגת שלטי הבטיחות הנכונים ומסמכים אחרים.

הדרכות בטיחות 

 

אתרי בנייה הם מקומות מסוכנים מטבעם, ולכן חשוב במיוחד שכל מי שנמצא באתר ידע מה הוא עושה על מנת לבצע את עבודתו בצורה יעילה, ובו בזמן גם לשמור על בטיחותו. הדרכת בטיחות מסייעת לעובדים ללמוד על הסכנות, כיצד להימנע מהן ומה עליהם לעשות במקרה חירום. 

ממוני בטיחות בבנייה אחראים על ביצוע הדרכה שצריכה לכלול הדרכות בטיחות כלליות לתעשייה והדרכות בטיחות ספציפיות לאתר. ההכשרה צריכה להתבצע לפחות פעם אחת בשנה לעובדים חדשים כדי להבטיח שיש להם הבנה בסיסית על הסיכונים שהם חשופים אליהם.

הדרכת הבטיחות באתר הבנייה נחוצה מכיוון שלכל אתר עשויים להיות סיכונים שונים. הדרכות בטיחות לעובדים צריכות לכסות נושאים כגון –  בטיחות באתר, הבנת נהלי הבטיחות וביצועם, כיצד לזהות סכנות, כיצד להימנע ולמזער סיכונים, וכיצד להשתמש בציוד מגן אישי. הדרכת בטיחות יכולה לכלול גם נושאים כמו: חומרים מסוכנים, קורסי עזרה ראשונה ועוד. משכה של הדרכת הבטיחות יהיה תלוי בצרכים של החברה או אתר הבנייה המעסיק את ממונה הבטיחות.

ביצוע בדיקות בטיחות באתר הבנייה 

 

ממוני בטיחות בבנייה אחראיים לבדוק את כל אתר הבנייה ולצפות סכנות אפשריות. זה כולל בין היתר –  בדיקת תקינות כלי העבודה, אבטחת הבטיחות כאשר עובדים עם או ליד מכונות, על ידי יצירת ואכיפת נהלים נאותים להזזתם או על מנת לבצע פעולות תחזוקה בהן. מטרתן של בדיקות אלו היא לוודא שהן מזהות כל סכנה פוטנציאלית העשויה לצוץ, ולתקן אותה.

לשמש כאיש קשר 

 

בנייה היא ענף מורכב. יש הרבה "חלקים נעים" ובעלי עניין רבים המעורבים בתהליך. במסגרת תפקידו, ממונה הבטיחות בבנייה משמש כמתווך בין חברת הבנייה, מנהל הפרויקט, הלקוחות, אנשי הצוות, חברות הביטוח, קבלני המשנה ,והקבלן הראשי על מנת להבטיח שלכל הצדדים תהיה הבנה ברורה של נהלי הבטיחות להם הם צריכים לציית.

תקשורת והפצת מידע 

 

מידע הוא כוח, ותקשורת היא הצינור לכוח הזה. אתר בנייה זאת סביבה מורכבת, וללא תקשורת נכונה היא עלולה להיות כאוטית. עובדים חייבים לדעת מהם נהלי הבטיחות להם הם צריכים לציית, לאן הם צריכים להגיע במקרה חירום וכיצד להגן על עצמם. יש להעביר את המידע על נהלי הבטיחות באתר הבנייה באופן ברור וחד משמעי, כגון באמצעות שלטי בטיחות או פוסטרים המפרסמים מידע חשוב. על מנת לתקשר בצורה יעילה, ממוני בטיחות בבנייה חייבים להיות מעודכנים בנושאים ובשינויים החדשים ביותר בתקנות הבטיחות בעבודה (עבודות בניה)  בנוסף להעברת מידע בטיחותי חשוב לעובדים במהירות – אם אפשר בזמן אמת. 

ממונה הבטיחות צריך להיות בתקשורת מתמדת עם מפקחים וצוותים אחרים, כגון מהנדסי האתר, מנהלי עבודה ועמיתים שאחראים לוודא שהעובדים עומדים בתקני הבטיחות. הם אחראיים לוודא שכל הצוות מבין ומתקשר ביעילות מה היא היא דרך היעילה ביותר להשיג סביבת עבודה בטוחה, להפחית פציעות במקום העבודה ולהגדיל את הפרודוקטיביות.

פוסטים נוספים

עבודה לממוני בטיחות
מאמרים

עבודה לממוני בטיחות: איך להתחיל היום

עבודה לממוני בטיחות היא תחום חשוב ודינמי, המציע מגוון רחב של הזדמנויות תעסוקה. ממוני בטיחות הם אנשי מקצוע החיוניים לשמירה על בריאות ובטיחות העובדים במקומות

קריירה כממונה בטיחות
מאמרים

הדרך לקריירה כממונה בטיחות: כל מה שצריך לדעת

קריירה כממונה בטיחות היא אחת מהאפשרויות המרתקות והמאתגרות ביותר בעולם העבודה המודרני. תפקיד זה כולל אחריות רבה על שמירת הבטיחות והבריאות של העובדים, ומחייב ידע

מחפש עבודה | עובדים לעסק? פז הון אנושי כאן בשבילך!

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם:

מחפש עבודה | עובדים לעסק? פז הון אנושי כאן בשבילך!

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם:

דילוג לתוכן