מנהל בטיחות בעבודה

שתף את הפוסט > > >

להיות מנהל בטיחות מצליח דורש ידע רגולטורי רב ותמיכה מכל הדרגים בחברה. מנהל בטיחות חייב להקשיב לרעיונות העובדים כדי להשיג את המחויבות שלהם "לעשות את הדבר הנכון". מנהלי בטיחות צריכים להיות אסרטיבים ובכך – לגרום לעובדים להבין ולכבד את החשיבות הקריטית של כל נושא בטיחות בעבודה.

מיהו מנהל בטיחות?

מנהל בטיחות אחראי ליצירת סביבת עבודה בריאה ופרודוקטיבית. ז"א שהם:

מהו תפקידו של מנהל בטיחות?

בראש סדר העדיפויות של העבודה היומיומית של מנהלי בטיחות היא שמירה על מקום העבודה חף מסכנות. אם לא ניתן להסיר מפגעים, מנהלי בטיחות חייבים למצוא דרכים להגביל את הסיכון. לדוגמה, 

 • הוספת תאורה נוספת באזורים חשוכים, 
 • הצבת פסי החלקה או ציפוי נגד החלקות ע"מ להתמודד רצפות חלקות, 
 • הוספת מגן מדפים באזורי אחסון שמסייעים בהורדת הסיכון לתאונות ופציעות במקום העבודה.
 • לוודא שכל הסיכונים מסומנים בבירור באמצעות שלטים, פוסטרים, תוויות, סימוני רצפה, קוד צבע

הדבר הבא הוא לוודא שהעובדים מצייתים להנחיות הבטיחות של החברה. כל העובדים צריכים להכיר את נהלי הבטיחות של המעסיק שלהם. הם גם צריכים לקבל הכשרה שתוודא שהם יודעים להפעיל בבטחה ציוד. בנוסף, זה כולל דרישה מהעובדים להשיג את כל האישורים המתאימים. זה כרוך גם באכיפת נהלי נעילה ו\או השבתה, העוזרים להגן על העובדים מפני הפעלה בלתי צפויה של מכונות או ציוד מסוכן.

מנהלי בטיחות חייבים לנתח ולצפות מראש סיכונים עתידיים. זה מתחיל בדיווח ותיעוד סיכונים בכל רחבי מקום העבודה. ובשלב שלאחריו גם לקבוע מה הוא הגורם לסכנות אלו. 

לאחר מכן, המנהל בטיחות בוחן דרכים להעלאת הבטיחות במקום העבודה. אחת הדרכים הטובות ביותר לשפר את הבטיחות בעבודה כוללת עידוד עובדים לדווח על "כמעטים". תאונות שכמעט קרו אבל בסוף… במזל, לא. שיחות אלו מחזקות את הצורך לעבוד בבטחה בכל עת.

משימות נפוצות נוספות של מנהלי בטיחות

רענון הדרכות בטיחות

 

מנהלי בטיחות יכולים לספק לעובדים תזכורות יומיות לגבי בטיחות. אלה יכולים להגיע בצורה של חוברות, דפי מידע, פוסטרים ועוד. בנוסף, קיום סדנאות וקורסי הכשרה עוזרים לשמור על הבטיחות בראש מעייני העובדים.

 לשמור על המקום נקי ומסודר

 

תקנות בטיחות בעבודה קובעות כי כל משטחי העבודה צריכים להיות חפים מסיכונים. אלה כוללים חפצים חדים, לוחות רצפה רופפים, דליפות, ועוד. שיטות עבודה נקיות כוללות – 

 • שמירה על כל משטחי העבודה נקיים ומתוחזקים היטב,
 • לראות ששטחי האחסון אינם עמוסים בחפצים השייכים למקום אחר, 
 • זריקת או החלפת כלי עבודה שאינם בשימוש.

אכיפת השימוש בציוד בטיחות

 

ראשית, מנהלי בטיחות מוודאים שהחברה מספקת ציוד מגן אישי (PPE) מתאים לעובדיה. זה יכול לכלול כל דבר, החל מקסדות, משקפי בטיחות ועד ציוד הגנה מפני נפילה עבור אלה העובדים בגובה. מנהל הבטיחות גם מבטיח שהעובדים ילבשו את ה-PPE שלהם בזמן העבודה.

לוודא שהרצפות, צינורות וכבלי החשמל מסומנים כהלכה

 

סימון רצפות יכול להגביר את בטיחות העובדים ויעילות המחסן. סימון רצפה מורכב מ: 

 • שבילים נפרדים למלגזות והולכי רגל. 
 • סימון עמדות, באמפרים ומפגעים אחרים עם סרט מחזיר אור.  
 • סרט סימון שחור צהוב המונח סביב רציפי העמסה, שוליים וקצוות חשופים אחרים, 
 • אזורי אחסון ייעודיים למלאי, מכונות, וציוד אחר. 
 • צינורות שעליהן יש תוויות עם קוד צבע כדי לציין את תוכנן.

 ביצוע ביקורות בטיחות

 

באמצעות ביקורות בטיחות בעבודה, מנהל בטיחות יכול לחפש סכנות ושיטות עבודה לא בטוחות באתר. כמו כן, המנהל בטיחות מוודא שאמצעי הבטיחות מתקיימים, ומתקיימים כראוי. בסופו של דבר, מנהל בטיחות משתמש בביקורת כדי לבחון בפועל את תוכניות הבטיחות שהגה. יתר על כן, בדיקת בטיחות מאפשרת למנהל בטיחות בעבודה לזהות נהלי בטיחות מיושנים, מפגעי בטיחות חוזרים ונשנים, שיטות עבודה מומלצות שאינן בשימוש ודרכים לאיך לשפר את הדרכות הבטיחות.

פוסטים נוספים

עבודה לממוני בטיחות
מאמרים

עבודה לממוני בטיחות: איך להתחיל היום

עבודה לממוני בטיחות היא תחום חשוב ודינמי, המציע מגוון רחב של הזדמנויות תעסוקה. ממוני בטיחות הם אנשי מקצוע החיוניים לשמירה על בריאות ובטיחות העובדים במקומות

קריירה כממונה בטיחות
מאמרים

הדרך לקריירה כממונה בטיחות: כל מה שצריך לדעת

קריירה כממונה בטיחות היא אחת מהאפשרויות המרתקות והמאתגרות ביותר בעולם העבודה המודרני. תפקיד זה כולל אחריות רבה על שמירת הבטיחות והבריאות של העובדים, ומחייב ידע

מחפש עבודה | עובדים לעסק? פז הון אנושי כאן בשבילך!

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם:

מחפש עבודה | עובדים לעסק? פז הון אנושי כאן בשבילך!

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם:

דילוג לתוכן